poniedziałek, 11 stycznia 2016

Chorwackie specjały, czyli Cobnac w mojej wersji

Dzisiaj odrobinę wspomnień...


Miałam szczęście odwiedzić piękny kraj, jakim jest Chorwacja i posmakować tamtejszej tradycyjnej kuchni. Wylądowałam na wyspie Ugljan w pobliżu Zadaru, ale pomimo dużej ilości turystów, zza każdego rogu wyłaniał się uśmiechnięty mieszkaniec tego kraju. Wyjątkowo wspominam tamten wyjazd i postanowiłam podzielić się z Wami wspomnieniami oraz ciekawym przepisem na tzw. potrawkę pasterską w moim wydaniu. 
Dlaczego akurat teraz, w środku zimy? Ponieważ odrobina słonecznych zdjęć w okresie mrozów i śniegu przyda się każdemu, a poza tym otrzymałam dziś paczkę z produktami marki Podravka, które nadają się idealnie do przygotowania śródziemnomorskich dań, w tym oczywiście chorwackich specjałów. Oferowane produkty są wyjątkowo aromatyczne i pełne smaku - powstają one na bazie warzyw dojrzewających w słońcu południowej Europy, bez konserwantów.

Ponadto Podravka to chorwacka firma, która od lat działa na polskim rynku! Sprawdźcie koniecznie co mają w swojej śródziemnomorskiej ofercie na http://www.podravka.com/pl/smakikuchnisrodziemnomorskiej/




Postanowiłam przygotować na bazie pomidorów krojonych i ajvaru ostrego od Podravki, aromatyczną potrawkę pasterską, w Chorwacji znaną jako čobanac, która jest popularny w kontynentalnej części Chorwacji. Potrawka powinna być gęsta, sycąca i pobudzać nas do pracy. W oryginale potrawka opiera się na jagnięcinie lub baraninie, dużej ilości cebuli i pomidorów. Postanowiłam przygotować taki właśnie gulasz/potrawkę na podstawie szynki wieprzowej. 



Przepis na 3-4 porcje:
0,5 kg szynki wieprzowej 
2 cebule białe
400 g pomidorów krojonych firmy Podravka
2 łyżki Ajvaru ostrego firmy Podravka
0,5 kg ziemniaków 
100 ml półwytrawnego białego wina
1 ząbek czosnku 
Sól morska i świeżo mielony pieprz
Oliwa z oliwek do smażenia
Kilka ziaren ziela angielskiego, listek laurowy.

Sposób przygotowania:
Cebulę kroimy w piórka i podsmażamy razem z czosnkiem na oliwie aż się lekko zrumieni. Następnie dodajemy pokrojone w kostkę mięso, sól morską, świeżo mielony pieprz i podsmażamy przez ok. 5 minut. Po tym czasie zalewamy całość ciepłą wodą, dodajemy ziele angielskie oraz listek laurowy i dusimy całość aż woda całkowicie się zredukuje. Po tym czasie dodajemy ponownie odrobinę wody oraz pokrojone pomidory wraz z Ajvarem i dusimy całość na małym ogniu przez ok. 20 minut. W tym czasie ziemniaki należy obrać i pokroić w kostkę i dorzucić do potrawki, całość zalać winem i po ok. 15 minutach zdjąć z ognia. 

Smacznego!





10 komentarzy:

  1. potrawka jest rewelacyjna, w szczególności o tej porze roku :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przepadam za Chorwacją. Co roku spędzamy urlop na wyspie Hvar (środkowa Dalmacja), i przepadam za tamtejszą kuchnią, figami zrywanymi prosto z drzewa, winogronami, błyszczącymi w słońcu granatami, no i owocami morza!

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam Chorwację, uwielbiam ich kuchnię, pyszne danie! :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam ajvary tej firmy! :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Oj tak, Chorwacja to piękny kraj. My mieszkaliśmy u chorwackiej rodziny, która wynajmowała turystom pokoje...pamiętam, że zawsze rano dostawaliśmy w prezencie pyszne, soczyste pomidory prosto z chorwackiego ogródka. Co to był za smak! <3 Potrawa bardzo fajna, zwłaszcza na te brzydkie zimowe dni :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Oj zjadłabym, uwielbiam tą słoneczną Chorwację :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja te wakacje również spędziłam na Chorwacji, przywołałaś cudowne wspomnienia :-) Aż się rozmarzyłam! :-) Danie wygląda bardzo, bardzo smakowicie! :-)

    OdpowiedzUsuń
  8. ta chorwacka potrawa wygląda bardzo apetycznie. chętnie bym zjadła. a widoki w Chorwacji - przepiękne :)

    OdpowiedzUsuń